Letní hnojení jehličnanů

06. 07. 2025

Jehličnany jsou ozdobou zahrady po celý rok – a právě v létě je třeba jim dopřát důležitou dávku výživy, která se odrazí nejen v jejich vzhledu, ale i v celkovém zdraví. Začátek léta je klíčovým obdobím, kdy u těchto dřevin probíhá druhá fáze tvorby kořenů a stromy tak mají zvýšenou schopnost přijímat živiny z půdy. Je to ideální čas pro přihnojení.

Co obsahují hnojiva pro jehličnany?

K přihnojení se používají tzv. kombinovaná bezchloridová hnojiva typu NPK – což je zkratka pro tři základní živiny:

Dusík (N) – podporuje růst zelené hmoty, tedy jehličí. Zajišťuje sytou barvu a hustotu větvení. U jehličnanů ale není cílem nadměrné hnojení dusíkem – příliš mnoho dusíku by mohlo způsobit bujné, ale měkké a méně odolné přírůstky.

Fosfor (P) – klíčový pro rozvoj kořenového systému. V letních měsících, kdy stromy intenzivně zakořeňují, je jeho dostatek zásadní. Pomáhá také při tvorbě pupenů na další vegetační období.

Draslík (K) – zvyšuje odolnost vůči suchu, mrazu i chorobám. Je důležitý pro správné hospodaření s vodou v buňkách a zpevnění pletiv.

Bezchloridová forma hnojiva je zvlášť důležitá – chlor by totiž mohl být pro jehličnany škodlivý, zejména pro druhy citlivější na zasolení půdy. Na trhu je výběr vhodných hnojiv určených pro jehličnany. Nechceme zde doporučovat z pochopitelných důvodů konkrétní značky, ale věříme, že pokud se budete řídit vzorcem NPK, neuděláte chybu.

Jaký je rozdíl mezi hnojeným a nehnojeným stromem?

Strom, který pravidelně a správně hnojíme, má hustší, sytě zelené jehličí, lepší roční přírůstky a celkově působí vitálněji. Je méně náchylný k chorobám a lépe zvládá extrémy počasí – sucho i mráz. Takový strom také efektivněji přijímá vodu a živiny, protože má dobře vyvinutý kořenový systém.
Naopak nehnojené stromy mohou postupně chřadnout, jehličí bledne, opadává nebo se objevují známky výživového stresu – například zkrácené výhony či slabý přírůstek. Zvláště u mladších nebo nově vysazených jehličnanů se to může výrazně projevit už během jednoho vegetačního období.

Jak správně přihnojit?

Hnojivo rovnoměrně rozsypeme do okolí stromu – ideálně po celé ploše, kde se nacházejí kořeny, což může být i přes metr od kmene. Následné zavlažení pomůže živinám rychleji proniknout ke kořenům. Pokud je půda suchá, doporučuje se hnojivo předem zapracovat nebo zalít.

Tím, že jehličnanům dopřejeme výživu právě začátkem léta, jim pomůžeme lépe zakořenit, připravit se na podzim i zimu a vytvořit základ pro zdravý růst v příštím roce. Hnojení je tedy malým, ale významným krokem pro krásnou a silnou zahradu.