Rostliny a jehličnany: Jak vytvořit harmonický a odolný záhon pod dřevinami

20. 04. 2025

Při zakládání okrasného záhonu v blízkosti jehličnatých stromů je důležité pečlivě promyslet výběr rostlin i způsob výsadby. Jehličnany, jako jsou borovice, smrky nebo túje, výrazně ovlivňují půdní i světelné podmínky ve svém okolí. Bez vhodné přípravy půdy a správného výběru druhů může dojít k rychlému úhynu i jinak nenáročných rostlin. Jehličnaté stromy vytvářejí hustý stín a díky svému mělkému kořenovému systému odebírají velké množství vláhy z horních vrstev půdy. K tomu se přidává kyselý opad jehličí, který snižuje pH půdy. Výsledkem je prostředí s minimem světla, vláhy i živin, což představuje extrémní podmínky pro běžné zahradní květiny. Pokud se však tato specifika zohlední, lze i pod jehličnany vytvořit krásné, pestré a dlouhodobě udržitelné výsadby.

Kdy a kam sázet?

Obecně platí, že nejvhodnější je sázet rostliny mimo oblast přímo pod korunou stromu, tedy za linii končících větví. V těchto místech je půda méně vysušená, dopadá více světla a vlhkost z deště nebo zálivky se snáze dostane ke kořenům. Pokud však chceme využít i prostor přímo pod stromy, například z estetických důvodů, doporučuje se založení vyvýšených záhonů s novým substrátem.

Ochrana záhonu pomocí kořenových bariér

Jehličnany mají rozsáhlý a často agresivní kořenový systém, který rychle prorůstá do výživnější půdy v okolí a začne soutěžit s nově vysazenými rostlinami o vodu a živiny. Proto je velmi důležité chránit záhon kořenovou bariérou.

- Svislá kořenová bariéra (základní ochrana)

Nejčastější a nejúčinnější metodou je instalace svislé kořenové bariéry po obvodu záhonu. Tato bariéra zabraňuje vodorovnému prorůstání kořenů stromu do prostoru záhonu, což je nejčastější směr šíření kořenů u většiny jehličnanů.

Jak na to:

  1. Vyhloubíme rýhu po obvodu záhonu do hloubky 30–60 cm (dle síly kořenového systému stromu).
  2. Vložíme kořenovou fólii (např. HDPE) nebo speciální geotextilii určenou proti prorůstání kořenů.
  3. Necháme 2–3 cm fólie vyčnívat nad povrch – tím se zabrání přerůstání kořenů shora.
  4. Rýhu opět zasypeme zeminou a dobře utužíme.

Uvnitř bariéry můžeme ponechat původní zeminu (pokud je vhodná), ale zpravidla ji nahradíme kvalitním substrátem vhodným pro vřesovištní rostliny, aby měly optimální podmínky pro růst.

- Horizontální bariéra (dno záhonu – doplňková ochrana)

V případech, kdy jsou jehličnany extrémně blízko záhonu nebo se nacházíme v lokalitě s velmi prokořeněnou půdou, lze záhon chránit i zespodu – tzv. horizontální bariérou.

Jak na to:

  • Na dno vyvýšeného záhonu položíme propustnou geotextilii, případně perforovanou fólii, která zabrání prorůstání kořenů zdola, ale umožní průchod vody.
  • Doporučuje se navrch ještě přidat drenážní vrstvu (štěrk, písek), která zlepší odtok vody a oddělení půdy od případné vlhkosti pod záhonem.

Pozor: plně nepropustné materiály (např. neperforovaná fólie) mohou zadržovat vodu a způsobit zamokření záhonu – vždy je nutné zajistit drenáž nebo propustnost
Doporučení: Kombinace svislé bariéry po obvodu a geotextilie na dně je vhodná zejména pro menší vyvýšené záhony v těsné blízkosti silných kořenových systémů – např. starších borovic či smrků.

Doporučené druhy rostlin

Pro výsadbu pod jehličnany volíme rostliny, které tolerují kyselou půdu, sucho a polostín až stín. Mezi osvědčené druhy patří například:

  • Vřes (Calluna vulgaris) – stálezelený keřík kvetoucí od léta do podzimu.
  • Vřesovec (Erica carnea, Erica darleyensis) – brzy kvetoucí druhy vhodné i do zimní výsadby.
  • Pěnišník (Rhododendron sp.) – atraktivní keř s výraznými květy.
    (první obrázek; zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pěnišník)
  • Azalka (Azalea japonica) – kompaktní keř s jarním květem.
  • Pieris japonský (Pieris japonica) – keř s ozdobným olistěním a květy.
    (druhý obrázek; zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Pieris_japonica)
  • Kapradiny (Dryopteris, Polystichum) – dekorativní a stínomilné.
  • Borůvka chocholičnatá (Vaccinium corymbosum) – užitečná i plodová rostlina.
    (třetí obrázek; zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Brusnice_chocholičnatá)

    

Tipy na údržbu a péči

  • Zálivka: Pravidelná, zejména po výsadbě. Mulčování kůrou udržuje vláhu.
  • Hnojení: Používejte hnojiva určená pro kyselomilné rostliny.
  • Řez: Udržovací řez po odkvětu podpoří zahuštění rostlin.
  • Půdní úprava: Rašelina, hrabanka a písek pomáhají vytvořit vhodné pH a strukturu půdy.

Estetické a ekologické přínosy

Správně navržený záhon pod jehličnany nejen esteticky doplní zahradní kompozici, ale zároveň přispívá k biodiverzitě. Rostliny jako vřesy či borůvky lákají opylovače, kapradiny stabilizují mikroklima a keře poskytují úkryt drobným živočichům. Kombinací různě vysokých a barevných druhů lze vytvořit kompozici, která je atraktivní po celý rok – od jarních květů azalek až po podzimní zbarvení listů pierisů.